Rozhledna
v Podchřibí

Hýsly - Ježov - Žádovice

Rozhledna
v Podchřibí

Hýsly - Ježov - Žádovice

Cesta krajinou mikroregionu Podchřibí

Pro domácí i návštěvníky jsme v roce 2019 označili "Cestu krajinou mikroregionu Podchřibí". Tato páteřní cesta Vás provede krásnou krajinou všech členských obcí Svazku obcí mikroregionu Podchřibí.

Začátek či konec, podle směru ze kterého se vydáte, najdete v Kelčanech u dřevěného kříže u lesa Chrast a na druhé straně, v části Jasénky ve Vřesovicích, nebo se můžete na toulky vydat z kterékoliv obce mikroregionu. Povedou vás dubové označovníky s kovovým štítkem, s názvem Cesta Podchřibím a mapkou. Přibližné směry cesty určují průhledy v označovnících. V roce 2021 jsme dovybavili odpočinková místa mobiliářem.

Celkové náklady na dovybavení celkem 6 odpočinkových míst dosáhly výše 1 585 000 Kč, z toho 740 000 Kč pokryla dotace Státního zemědělského intervenčního fondu a zbytek byl dofinacován z rozpočtů obcí mikroregionu.

Pověstnou třešničkou na dortu "Cesty" je rozhledna s názvem "Súsedská"

Rozhledna je na kótě 310 nad obcemi Hýsly, Žádovice a Ježov, obcemi, které jsou iniciátory stavby. Základní kámen byl položen a poklepán kladívky v rukou starostů v den otevření "Cesty" v říjnu roku 2019. Stavba byla zahájena v listopadu roku 2020 a dokončena v listopadu roku 2021. Celkové náklady dosáhly výše 7 000 000 Kč, z toho 3 125 000 Kč pokryla dotace Ministerstva pro místní rozvoj, 500 000 Kč dotace Jihomoravského kraje a zbytek byl dofinancován rovným dílem z rozpočtu obcí Hýsel, Ježova a Žádovic. Na "Cestě", na rozcestí polních cest propojujících Žádovice a Hýsly, vás jistě zaujme výsadba 19 lip ve tvaru lichoběžníku. Lípy postupným růstem spojí své koruny a vytvoří tím zajímavý prostor – stromovou kapli. Stromová kaple byla v listopadu roku 2021 vybavena mobiliářem, dubovým křížem a dubovými hranoly - lavicemi. Celkové náklady na výsadbu a mobiliář dosáhly výše 130 000 Kč a byly uhrazeny obcemi Hýsly a Žádovice. Na páteřní cestu navážou postupně stezky jednotlivými obcemi.

Vydejte se poznat Podchřibí!

Naší ambicí nejsou hromadné pochody a davy návštěvníků. Rádi bychom zachovali klid, pohodu a malebnost venkovského života našich malých obcí a pohladili tak na duši vás poutníky, kteří se zatouláte na "Cestu Podchřibím".

 

Více o Podchříbí zde

Súsedská je
otevřená celoročně

Na Súsedskou je ideální doba kdykoli, vstup je pro všechny zdarma.

zobrazit trasu

Turistické známky a razítka

Je možné zakoupit na těchto místech: Obecní úřad Hýsly, Obecní úřad Ježov, Obecní úřad Žádovice, Obecní úřad Vřesovice, Hospoda Hýsly, Autokemp Ježov, Obecní hospoda Žádovice

Projekt vznikl za přispění

Projekt "Rozhledna Súsedská" byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

loading

Používáním tohoto webu souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam se využívají soubory cookie.